There's no place like home, there's no place like homeThe Arcadian Guild logo - based on original art by Robert Pasternak

Last Updated:
18 Sept 13

Points Race

2013-2014
Demystification

Role Playing Games

Tabletop Games

Web Based Games

ARCADIAN ALUMNI

Current Guild Executive
David Henderson - President
Pete Dryden - Vice President
Ted Christensen - Head Arcadian Games Master


= Guild Award Winner

Game Masters
Michael Armstrong: Experienced

Kevin Arnold: Apprentice

Robin Bowerman: Professional

Elaine Brown: Grand Master

Jim Buchanan: Apprentice

Doug Button: Master
GM of the Year 1996

Rob Button: Experienced

Dennis Chin: Master

Lisa Christensen: Professional

Ted Christensen: ARCADIAN Laureate
GM of the Year 2005
GM of the Year 2007

Tim Cooke: ARCADIAN Sibyllinist
GM of the Year 2002 &
GM of the Year 2003 &
GM of the Year 2004 &
Best GM 2004


Tim Coles: Apprentice

Lucy Cook: Grand Master

David Dinney: Grand Master

Peter Dryden: ARCADIAN Lorist
GM of the Year 2001


Wade Dube: Professional
GM of the Year 1992

John Finch: Apprentice

Don Fougere: Master

Johnn Four: Apprentice

Martin Hamm: Professional

Katie Healey: Arcadian Muse
GM of the Year 2010

David Henderson:
ARCADIAN Laureate
GM of the Year 2006 &
Best GM 2008
LONGEVITY AWARD 2010

Jeff Holm: ARCADIAN Sibyllinist

GM of the Year 2012

Jeff Hudelson: Grand Master

Sean Johnson: Professional

Hillary Johnston: Professional

Kelly Jones: ARCADIAN Lorist †
GM of the Year 2000

Theo Kennedy: Master

Mike Kosloski: Professional

Eric Kozak: Professional

Derek Lechman: FIRST PRESIDENT - no record kept

Richard Lewis: Experienced

Hubert Lo: Professional

Jim Lingenfelter: Experienced

Brad Luoma: Professional

Michael Major: Master
GM of the Year 1995

Alexander Malinski: Apprentice

David Malinski:
ARCADIAN Major-Domo
GM of the Year 1988 & 2011 & 2013
Best GM 1992 
Character Awards - 1995 &
Best GM –003 &
Character Awards - 2003 &
Best GM 2005 &
Character Awards - 2005 &
Best GM 2006 & Character Awards - 2007

 
Mary Malinski: Arcadian Muse
Character Awards - 2004
Character Awards - 2006


Karl Mesojednik : FIRST Vice-President - no record kept

Francis Munroe: Apprentice

Scott Newhouse: Master

Oakenkeg: Master

Mike Pearce: Experienced

James Paskaruk: Apprentice

Daniel Patterson: Professional
GM of the Year 1989

Stefan Pavlik: FIRST Head Arcadian GM - no record kept

Fraser Prins: Apprentice

Paul Robertson: ARCADIAN Muse

Rocketman: Experienced

Brant Roche: ARCADIAN Muse
GM of the Year 2008

Shelby Richardson: Professional

Brent Rushton : Experienced

Leon Rushton : Apprentice

Paul Saunders : Apprentice

Stuart Savoy: Apprentice

Terry Sawchenko: Master
GM of the Year 1999

Mark Sim: Arcadian Lorist
GM of the Year 2009

Eric Tanguay: Master

Michael Wallace: Apprentice

David Wees: Experienced

John Westra: Apprentice

Zach Warn: Apprentice

Players
Michael Armstrong: Master
Kevin Arnold: Experienced
Robin Bowerman: Grand Master
Elaine Brown:
ARCADIAN Pathfinder
Member of the Year 2003 &
Best Player 2003 &
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003 &
Best Player 2004 &
Mr. CHIPS - Character Award 2005
EVIL CHEEZE! - Character Award 2006 &
LONGEVITY AWARD  2007

Jim Buchanan: Master
Member of the Year 1996
Rob Buchanan: Rookie
Doug Button: Intermediate
Rob Button: Professional
Shelaigh Campbell: Novice
Walter Chan: Intermediate
Dennis Chin: Master
Lisa Christensen: ARCADIAN Dramatis Personae
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003 &
Member of the Year 2005 &
Best Player 2005 &
Mr. CHIPS - Character Award 2005

Ted Christensen: ARCADIAN Veteran
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003 &
Cross-Dresser of the Year! - Character Award 2004

Bill Cocker: Novice
Lucy Cook: ARCADIAN Sister
Tim Cooke: ARCADIAN Initiate
USS ENDEAVOR CAPTAIN - Character Award 2003
Tim Coles: Master
Member of the Year 1995
David Dinney: ARCADIAN Brother
Member of the Year 2006 &
Best Player 2006

Rebecca Dinney: ARCADIAN Initiate
Peter Dryden:
VIZIER ARCADIAN PLAYER
Member of the Year 2002 &
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003 &
Cross-Dresser of the Year! - Character Award 2004 &
Mr. CHIPS - Character Award 2005 &
Best Player 2008

Member of the Year 2010 & 2011 & 2012 & 2013
Wade Dube: Professional
James Dunsdon: Rookie
Jessica Ewing: Novice
John Finch: Intermediate
Bruce Flinn: Experienced
Best Player 1992
Don Fougere: Master
Johnn Four: Grand Master

Shelby Green: ARCADIAN Initiate
Mr. CHIPS - Character Award 2005
Martin Hamm: Rookie
Katie Healey: Master
David Henderson:
ARCADIAN Pathfinder
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003 &
Member of the Year 2004 &
Mr. CHIPS - Character Award 2005

Brendan Heron: Professional
Jeff Holm: ARCADIAN Brother
Jeff Hudelson: ARCADIAN Brother
die 3 "half" - Character Award 2007
Mike Johnson: Grand Master
Sean Johnson: ARCADIAN Initiate
Kelly Jones: ARCADIAN Brother †
Lance Jones: Master
Tracy Jones: Intermediate
Theo Kennedy: Master
Deryck Kent: ARCADIAN Initiate
Mike Kosloski: Grand Master
Member of the Year 2001
Eric Kozak: Master
Derek Lechman: Novice
Alex Leonard: Intermediate
Richard Lewis: Grand Master
Hubert Lo: Grand Master
Member of the Year 1988
Jim Lingenfelter: Master
Brad Luoma: ARCADIAN Initiate
Jody MacFarland: Experienced
Jason MacKenzie: Master
Mike MacKenzie : Master
Michael Major: Master
Vacant Hour Veteran - Character Award 1995
Alexander Malinski: ARCADIAN Veteran
Member of the Year 2007 & 2008
David Malinski:
VIZIER ARCADIAN PLAYER
LONGEVITY AWARD  2009
Mary Malinski: ARCADIAN Pathfinder
Victor Malinski: Master
Rhys Mansbridge: ARCADIAN Brother
USS ENDEAVOR CREW - Character Award 2003
Garry Marriott: Novice
JJ Martin: Rookie

Scott McLellan: ARCADIAN Initiate
Mimic: Professional
Victor Moreira: Professional
Member of the Year 1989
Francis Munroe: Master
Scott Newhouse: Grand Master
aka: Hollywood
Member of the Year 1999
Oakenkeg: ARCADIAN Initiate
Martin Olafson: Intermediate
James Paskaruk: Experienced
Daniel Patterson: Intermediate
Mike Pearce: ARCADIAN Veteran
Member of the Year 2009

Richard Pedersen: LONGEVITY AWARD 2012
Diana Pederson: Professional

Courtenay Pickford: ARCADIAN Initiate
Fraser Prins: Master
Chris Quilliams: Experienced
Doug Rains: Master
Axel Rajewski: Experienced
Hillary Reist: Professional
Paul Robertson: ARCADIAN Initiate
Rocketman: ARCADIAN Brother

LONGEVITY AWARD 2011
Brant Roche: Master
Brent Rushton: Master
Leon Rushton: Master
Paul Saunders: Master
Stuart Savoy: Master
Terry Sawchenko: Intermediate
Dave Silvestri: Rookie
Mark Sim: Master
Colin Stobbe: Rookie
Strider: Novice
Koen Stevenson: Novice
Eric Tanguay: Grand Master
Corey Toews: Rookie
Michael Wallace: ARCADIAN Veteran
LONGEVITY AWARD  2008
Zach Warn: Master
David Wees: Experienced
Joey Wenzel: Rookie
John Westra: Master
Member of the Year 2000
Bryce Williams: Rookie
Particia Wrean: Novice
Bobi Wosowitch: Rookie
Scott Wood: Master
Member of the Year 1992

Alumni List Updated 18 September 2012

Guild Contact

Game Masters

Other Sites